Žlikrofi, czyli pierogi ze Słowenii

Jak nie kochać pięknej, klimatycznej Lublany? Słowenia zaskakuje nie tylko urokliwą stolicą, ale również pysznym jedzeniem. Jedną z narodowych potraw tego kraju są žlikrofi, rodem z regionu, w którym położone jest miasteczko Idrji. Z czym i jak się to je?

W Polsce pierogi to jedna z najpopularniejszych potraw. Žlikrofi są u naszych dalszych sąsiadów znane od XIX wieku i od tego czasu zapisały się na słoweńskich podniebieniach złotymi zgłoskami, do tego stopnia, że aż wpisano je na listę produktów tradycyjnych. Co więcej, w 2010 roku zostały objęte europejskim systemem ochrony regionalnej. 

Słoweński przysmak różni się od naszych rodzimych pierogów zarówno formą, jak i smakiem. Pierożki žlikrofi są dość maleńkie i mają nietypowy kształt – przypominają łódeczki. Aby osiągnęły idealną formę, należy ich grzbiet nieco docisnąć palcem, tak, aby w pierożkach powstało wgłębienie.

Co znajduje się w środku słoweńskiego przysmaku? Najczęściej to, co my Polacy dobrze znamy – ugotowane ziemniaki, wymieszane z boczkiem i cebulą, które wcześniej należy podsmażyć. Taki farsz trafia do środka pierogowej łódeczki. Gotowe danie podaje się często jako dodatek np. do mięsa z sosem, ale również jako samodzielne danie