test

Tradycja w szklance, czyli kompot z suszu

Kompot z suszu. Jedni słysząc nazwę tej potrawy nie posiadają się z radości, inni – zgrzytają zębami na myśl o jej charakterystycznym posmaku. Kompot z suszu ma fanów i antyfanów, ale jedno trzeba mu oddać – zakorzenił się w tradycji Bożego Narodzenia i nie powinno go zabraknąć wśród dwunastu potraw. Dziś opowiemy Wam o nim nieco więcej, bo to bardzo ciekawe danie! Dawno, dawno temu…

czytaj więcej

Święto Gwiazdy Betlejemskiej

Czy wiecie, że Gwiazda Betlejemska obchodzi swoje święto 12 grudnia? Jako że trwa właśnie najpiękniejszy miesiąc w roku, a Gwiazda Betlejemska jest jego prawdziwą… gwiazdą, postanowiliśmy opowiedzieć Wam o niej nieco więcej. Ciekawi? Zaczynamy!

czytaj więcej

Mądre decyzje w kuchni to mniejszy ślad węglowy!

Zmiany w obrębie klimatu, te, które spowodowane są działalnością człowieka, bardzo mocno wpłynęły na środowisko. Dlatego dziś duże przedsiębiorstwa, małe firmy oraz każdy z nas powinien walczyć o przywrócenie równowagi ekologicznej. Nasza planeta nie nadąża bowiem z odbudowywaniem zasobów naturalnych, kiedy tak szybko i bezmyślnie je wyczerpujemy. Czy wiesz, że nawet przez proste decyzje, podejmowane w Twojej własnej kuchni, możesz zmniejszyć ślad węglowy?

czytaj więcej

Samhain, czyli początki Halloween

Czy wiecie, że Halloween w pewnej formie jest obchodzone na całym świecie? Wszędzie tam, gdzie wspomina się zmarłych, chodzi trochę o to samo, o co chodzi w amerykańskim Halloween - polski Dzień Wszystkich Świętych czy kolorowe Día de Muertos w Meksyku są więc nawiązaniem do tej tradycji. Skąd więc pochodzi ten zwyczaj?

czytaj więcej