Zasady urządzania kuchni

Serce domu znajduje się najczęściej w kuchni. Tam spędzamy najwięcej czasu, przygotowując posiłki. Miejsce to skupia pozytywną energię, ciepło i ludzi! Stworzenie z niej funkcjonalnej przestrzeni to niezwykle ważne zadanie.

Nie wystarczą oryginalne dodatki, ale również jej odpowiednie urządzenie – tak, by była wygodna w użytkowaniu i przyciągała domowników nie tylko zapachami. Jakie zasady aranżowania kuchni warto uwzględnić, by stała się nie tylko ładnym, ale także funkcjonalnym pomieszczeniem?

Ergonomia to podstawa

Nieważne czy urządzasz kuchnię od podstaw, czy przeprowadzasz remont – myśl ergonomicznie. Co to znaczy? Oszczędnie! Przy odpowiedniej aranżacji pomieszczenia, jakim jest kuchnia, możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu i kilometrów. Zastanów się, ile razy przemieszczałeś się z jednej strony kuchni na drugą po przyprawę czy jakiś produkt z lodówki. Przemyślany układ pozwoli uniknąć bezsensownego tracenia czasu, bo wszystko będzie pod ręką. Na początku stwórz projekt i podziel kuchnię na strefy. Przyjęło się, że jest ich 5 – są to strefy zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania i pieczenia. Należy je umieścić w wymienionej kolejności, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rozkład kuchni powinien być w kształcie litery U, G lub L, ponieważ jest to wygodne i nie zabiera wolnego miejsca, które można również zagospodarować, stawiając na przykład stół, przy którym będzie można zjeść. Zastosuj zasadę trójkąta roboczego. Ustaw urządzenia kuchenne – lodówkę, zlew i kuchenkę – po tzw. „trójkącie”. Jest to zgodne z kolejnością wykonywanych czynności podczas przygotowywania posiłków. Najpierw sięgasz po produkt, potem go myjesz i gotujesz. Taki „układ” zdecydowanie ułatwi pracę, zaoszczędzi czas i nerwy. Istotne jest także rozmieszczenie akcesoriów kuchennych. Te, które używasz najczęściej, powinny być w zasięgu ręki, a te, z których korzystasz rzadko, schowaj do najwyższych półek.

Nie żałuj miejsca na blaty

Kiedy wiesz już, jakie rozstawienie będzie miała Twoja kuchnia oraz gdzie będą stały sprzęty kuchenne, skup się na blatach. Oprócz głównego, który znajduje się najczęściej między zlewem a kuchenką, znajdź miejsce na blat pomocniczy. Z reguły wszystkie strefy są połączone jednym długim blatem, ale nie musi tak być. Możesz mieć dwa równoległe blaty, czyli wyspy. To już jednak wymaga przemyślenia. Ważne, by pamiętać o wspomnianym blacie pomocniczym, który powinien znaleźć się między lodówką a zlewem. To miejsce pozwalające na swobodne wypakowywanie zakupów, wkładanie czy wyciąganie ich z lodówki. Często w kuchni go brakuje, a jest przecież tak potrzebny! Nie żałuj na niego miejsca. Pamiętaj także, że poziom blatów powinien być dopasowany do Twojego wzrostu.

Sprzęt AGD i oświetlenie

Wielkość i ilość sprzętu AGD powinna być uwarunkowana liczbą domowników i własnych potrzeb. Po co kupować dużą lodówkę, jeśli w domu mieszkasz sam? Zastanów się, czego tak naprawdę w kuchni potrzebujesz. Z czego będziesz korzystać na co dzień, a co będzie stało i się kurzyło, zajmując tym samym miejsce. Dostosuj ich ustawienie do wspomnianych wcześniej wskazówek. Inwestuj w sprzęty energooszczędne, co z pewnością przełoży się na wysokość rachunków za prąd. Przechodząc do oświetlenia, skup się przede wszystkim na blacie roboczym, kuchence i zlewie. Nad tymi elementami dodatkowe światło jest pomocne. Zastanów się nad umieszczeniem halogenów na suficie nad blatem, oprócz centralnego oświetlenia na środku kuchni. Możesz wbudować je także w szafki.

Dzięki dobrze urządzonej przestrzeni w kuchni nie dość, że możesz się swobodnie poruszać i nic Cię nie ogranicza, to w dodatku oszczędzasz czas i pieniądze! Wymienione zasady z pewnością pomogą stworzyć Ci funkcjonalne i wygodne wnętrze, nie zapominaj jednak, że przemyślana aranżacja kuchni nie wystarczy, by ta stała się sercem domu. Ciepła i charakteru pomieszczeniu nadają dodatki, o które także warto zadbać.