Xiao long bao, czyli zupa w pierożku

Wszyscy znamy uszka, czyli pierożki w zupie. A co powiedzielibyście na… zupę w pierożkach? Po-znajcie Xiao long bao – orientalny sposób na magiczne doznania smakowe.

Gdy mówimy o Chinach, przychodzi nam na myśl starożytna cywilizacja, która nieprzerwanie, jako jedna z nielicznych, istnieje do dzisiaj. Zakładamy więc, że danie z tego kraju musi istnieć od setek lat i najprawdopodobniej zajadali się nim cesarze z dynastii Ming i Song w Zakazanym Mieście. Nic bardziej mylnego… Potrawa Xiao long bao powstała w II poł. XIX wieku na przedmieściach Szanghaju, gdzie rezolutny Huang Mingxian, chcąc zachęcić ludzi do odwiedzania swojej restauracji, stworzył nowy rodzaj pierożków. Galaretowatą zupę z wieprzowiny i przypraw zawijał w ciasto i podawał w bambusowym koszyczku, który był wcześniej kładziony na parze. Taki sposób przyrządzania sprawiał, że wnętrze pierożka rozgrzewało się i zmieniało w gorącą płynną zupę. Pan Huang Mingxian nazwał pierwotnie potrawę Nanxiang da rou mantou, by potem zmienić ją na obecnie obowiązującą Xiao long bao, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza mały koszyk bułeczek lub pierożków.  

Świat poznał Xiao long bao dzięki Tajwanowi, gdzie zatrudniono szefa kuchni znającego nową potrawę i sposób jej przyrządzania. Nowy przysmak szybko rozprzestrzenił się na cały Tajwan, potem trafił do Japonii i Kalifornii, by ostatecznie stać się potrawą rozpoznawalną na całym świecie.

Dzisiaj Xiao long bao serwowany jest w bambusowym koszyczku wyściełanym suszonymi liśćmi albo papierową matą. Pierożki zazwyczaj polane są octem Zhenjiang z kawałkami imbiru.

Jak przygotować Xiao long bao?

SKŁADNIKI

300 g zimnego, tłustego bulionu (wieprzowego lub wołowego) w postaci galaretki

Ciasto:

300 g mąki pszennej

200 ml ciepłej wody

30 ml oleju

szczypta soli

Dodatki:

świeży imbir

ocet ryżowy, sos sojowy do podania

Do wykonania tego przepisu potrzebny będzie bambusowy koszyczek do gotowania na parze lub naczynie do gotowania na parze.

PRZYGOTOWANIE

Mąkę wymieszać z solą, dodać wrzątek i olej, wyrabiać przez kilka minut, aż powstanie gładkie, elastyczne ciasto. Odstawić na 30 minut. Ciasto na pierogi rozwałkować na cienki placek, wycinać duże okręgi i nakładać na środek zimny bulion, a następnie tworzyć sakiewki, sklejając ciasto u góry. Parować w bambusowym koszyczku ok. 10 minut lub w naczyniu postawionym na wrzątku. Podawać ze świeżo startym imbirem, sosem sojowym lub octem ryżowym.