Wigilijny stół inspirowany naturą

Boże Narodzenie to nie tylko czas pysznych dań, ale też moment, w którym szczególnie mocno zastanawiamy się, w jaki sposób te potrawy podać, aby cieszyły oczy naszych gości. Jeśli chcielibyśmy pozostać w trendach, dodatki na stół należałoby zmieniać, co roku, co nie jest ani tanie, ani ekologiczne. A przecież wigilijne stoły można przyozdobić pięknie i ponadczasowo, stawiając na jedną, białą zastawę na każdy rok. Jak? Inspirując się naturą!

Parada gwiazd

To ona – pierwsza gwiazdka jest od dawien dawna najbardziej kojarzona z wigilijnym świętowaniem. Daje znak, że możemy zasiadać do wieczerzy. Pomyślcie tylko, jak pięknie, i symbolicznie, prezentowałby się Wasz stół, gdyby z szanownej pierwszej gwiazdki, i nieba, na którym ją dostrzegamy, uczynić motyw przewodni stylizacji. Ciemny, głęboki granat w połączeniu z elegancją złota to perfekcyjny duet – ten pierwszy, imitując grudniowe niebo, powinien stanowić bazę naszego stołu, a więc obrus, podkładki czy bieżnik. Z kolei złoto wyglądać będzie pięknie jako dopełnienie w postaci sztućców, serwetek, ozdób. Jeśli chodzi o te ostatnie, to zawieszki na choinkę w postaci gwiazdek świetnie spełnią swoją rolę także jako dekoracja stołu lub po prostu – tło dla wizytówki z imieniem czy szklanki. 

Boho... ho ho ho!

Zieleń i drewno. Coś Wam to mówi? Oczywiście to stylizacja stołu inspirowana tym, bez czego wszyscy Bożego Narodzenia już sobie nie wyobrażamy, czyli choinką. To fantastyczna alternatywa dla eleganckiego połączenia granatu i złota – ciemnozielony obrus, drewniane podkładki pod kubki i talerze, gałązki, jako elementy dekoracyjne i palące się na stole świece o zapachu, przywodzącym na myśl zimowy las. Do tego nie może zabraknąć gdzieniegdzie usypanego igliwia. To jedna z najpiękniejszych, mniej formalnych, stylizacji wigilijnego stołu.

Mroźny poranek

Prawdziwa, wymarzona zima to ta, która przynosi śnieg! Niestety, z roku na rok mamy go coraz mniej za oknem, dlatego my radzimy uczynić z niego motyw przewodni na wigilijnym stole. To połączenie bieli i srebra lub bardzo zimnego odcienia niebieskiego, sprawdzi się doskonale i przywiedzie na myśl mroźne, piękne poranki. Nie zaszkodzi także zastosować tu i ówdzie sztuczny śnieg, lub srebrne śnieżynki, które będą ozdabiać talerze lub dekorować sam środek stołu, wokół którego zgromadzimy najpyszniejsze dania i całą zastawę stołową.