Wigilia w pandemii

Święta to wyjątkowy moment w roku, w którym najważniejsze jest spotkanie z bliskimi ludźmi. W czasach pandemii, Boże Narodzenie nie będzie jednak takie, jak zwykle, także sposób spędzania wspólnego czasu będzie musiał się zmienić. Jak zachować zasady savoir vivre w tym trudnym czasie?

Tak blisko, tak daleko

Po pierwsze i najważniejsze - musimy uszanować fakt, że ktoś z członków naszej rodziny może obawiać się koronawirusa i woli w Wigilię zostać w domu. Absolutnie nie namawiajmy nikogo do spotkania offline, bo poczucie komfortu w tak trudnych chwilach jest priorytetowe. Okażmy szacunek takim osobom i zaprośmy je do uczestniczenia w wigilii online, tak, by z pomocą kamerki mogli widzieć i na żywo rozmawiać ze wszystkimi pozostałymi gośćmi, obecnymi tego wieczoru w naszym domu. Babci czy dziadkowi zawieźmy wcześniej odpowiedni sprzęt i ustawmy wszystko, by mogli bez stresu i niepotrzebnego narażania się przeżywać Boże Narodzenie ze wszystkimi.

Powitaj gości, ale z dystansem

Oczywiście mowa tu o dystansie społecznym – ten uczuciowy nie jest mile widziany, bądźmy serdeczni i życzliwi dla wszystkich, tym bardziej w czasie świąt. Ale kiedy przyjmujemy gości, którzy chcą tylko na chwilę wpaść i złożyć życzenia, lub mijamy na ulicy znajomych, przytulanie zostawmy na lepsze czasy – życzenia składajmy sobie stojąc w odpowiedniej odległości.

Pamiętaj o higienie

Jeśli będziemy mieli możliwość spotkania najbliższych w rzeczywistości offline, nie traktujemy higieny po macoszemu. Częste i dokładne mycie rąk, nie krócej, niż 30 sekund, to absolutna podstawa. Naturalnie, maseczki w takiej okoliczności nie są najprzyjemniejszym obowiązkiem, ale jeszcze mniej przyjemna jest ewentualność rozprzestrzeniania się wirusa. Może więc warto zorganizować dla całej rodziny nowe maseczki, w stylu, w jakim na przykład przygotowaliśmy stół? To byłoby fantastyczne rozwiązanie – bezpieczne i tworzące spójny klimat przy świątecznym stole!