W precyzyjnym stylu: kaiseki

Precyzja, misterne działanie, tradycja powtarzalności – tak w skrócie można by powiedzieć o kaiseki, czyli japońskiej sztuce wielodaniowego posiłku. Dziś opowiemy Wam trochę więcej o tej metodzie stylizowania jedzenia. A dajemy słowo, że jest o czym opowiadać! Zapraszamy na daleką wyprawę!

Czym jest kaiseki?

Zacznijmy od definicji.  Kaiseki to tradycyjny, wielodaniowy japoński obiad. Pojęcie to odnosi się również do zbioru umiejętności i technik, dzięki którym dana osoba jest w stanie przygotować taki posiłek. Kaiseki to esencja Japonii podawana na wielu malutkich talerzykach – najlepszy sposób, by posmakować wielu wymiarów, aromatów i smaków tego kraju. Kaiseki serwowany jest w domach z okazji najważniejszych japońskich świąt oraz przed ceremonią herbaty chanoyu i bardzo często nawiązuje do danej pory roku.

W dobrej formie

Forma kaiseki jest imponująca. Do przygotowywania tego rytuału Japończycy używają wyłącznie świeżych, sezonowych składników, a przygotowane z nich dania podawane są na określonej zastawie, która zwykle posiada motyw nawiązujący do danej pory roku. Istotny jest tu również sposób ułożenia – bardzo precyzyjny, estetyczny, często też do stylizacji dań kaiseki używa się kwiatów. Najważniejsze, że w kaiseki nie ma miejsca na przypadek – wszystko tu podawane i przyrządzane jest według określonej procedury, znanej techniki i sprecyzowanych przepisów i dla jednego celu: piękna i misternego smaku. Każde danie serwowane jest na tacy kaiseki-zen, która  podkreśla charakter dania.

W środku sztuki

Zestaw kaiseki składa się najczęściej z przystawek, zupy, plasterków surowej ryby sashimi, dania duszonego, dania na parze, dania z grilla lub smażonego oraz innych dań zależnych od szefa kuchni. Ale to zależy od kucharza, nie od zamawiającego. W skład kaiseki wchodzi 14 dań, różniących się zależnie od pory roku, umiejętności kucharza i dostępnych świeżych składników. Jeśli więc zamówicie kaiseki, otrzymacie: akizuke, czyli przystawkę, Hassun, czyli danie, które wyznacza sezonowość potrawy, Mukōzuke czyli sashimi z sezonowej ryby,