Triki na kuchenną funkcjonalność i elegancję

Funkcjonalność w kuchni to niezwykle istotna sprawa, bo to właśnie tam spędza się najwięcej czasu. Nie chodzi tylko o przemyślane ustawienie mebli, ale także o rozmieszczenie i wyeksponowanie drobnych akcesoriów, które wykorzystywane są nie tylko do przechowywania, ale także pełnią funkcje dekoracyjne.

Na to, jak połączyć funkcjonalność i elegancję jest kilka dobrych sposobów. Nie od dziś wiadomo, że sukces tkwi w szczegółach, więc na szczegółach się skupmy.

Sposób na przyprawy

Zamiast ukrywać produkty takie jak makarony czy przyprawy w szafkach, warto zastanowić się nad tym, jak kreatywnie je wyeksponować. W przypadku przypraw można wykorzystać oryginalne przyprawniki zrobione z drewna, w których przyprawy umieszczone są w szklanych fiolkach, przypominające fiolki medyczne. To bez wątpienia piękny i praktyczny dodatek do każdej kuchni. Mało tego, można go bezproblemowo zrobić samemu, według własnych kolorystycznych preferencji. Wystarczą drewniane deski, wiertarka, gwoździe, fiolki i farba. Deski należy złączyć w kształt litery U, między bokami zamieścić następną deskę, wywiercić w niej otwory na fiolki, pomalować i gotowe!

Europaleta

To genialny materiał na zrobienie mebli np. kuchennego stołu w surowym lub typowo skandynawskim stylu czy oryginalnych półek kuchennych, które mogą być wykorzystane do przechowywania wina, soków, kieliszków czy słoików z przetworami. Europaleta może posłużyć także jako wieszak na kubki – wystarczy przymocować do niej haczyki i całość przyczepić do ściany. W każdej formie zwróci uwagę niejednego gościa, a wnętrzu nada niebanalnego klimatu. Obecnie modne jest surowe drewno, które nie wymaga nakładu pracy. Wystarczy oszlifować je i zabezpieczyć impregnatem, a później już tylko umieścić w odpowiednie miejsce. To wdzięczny element do tworzenia praktycznych kuchennych akcesoriów, które będą również częścią dekoracji.

Farba tablicowa

Idealne rozwiązanie dla zapchanych kartkami szuflad. Jest to farba, po której można pisać, więc kuchnia to doskonałe miejsce na jej zastosowanie. Potrzebny przepis czy ważna notatka w jednym miejscu znacznie ułatwi funkcjonowanie i z pewnością zaoszczędzi czas. Farbą można również malować inne elementy, np.doniczki (w których można posadzić świeże zioła) lub fronty szafek. Produkt ten dostępny jest w różnych wariantach kolorystycznych.

Druciane koszyki o różnych splotach i kształtach

To niebanalne wyposażenie, uniwersalny dodatek i oryginalny pomysł na przechowywanie np. owoców w kuchni, ale nie tylko. Pozłacane, metaliczne, kolorowe kosze – każdy znajdzie coś dla siebie i dopasuje do aktualnego wystroju. Mało tego, nie zabierają wiele miejsca, a umieścić je można w miejscach często przez nas użytkowanych np. na blacie przy zlewie. Dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie ich na ścianie, jak i umieszczenie „pod ręką”.

Aranżacja wnętrz pod względem funkcjonalności, jak i estetyki często jest nie lada wyzwaniem. Niezwykle łatwo można przesadzić, dlatego ewentualne zmiany warto wprowadzać stopniowo. Ważne, by kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami.