Toast weselny zgodny z savoir vivre

Weselny czas trwa w najlepsze! Jeśli szykujecie się na ślub i zabawę z młodą parą, warto oprócz sukienki i butów wyposażyć się także w dobre maniery. Weselny toast jest piękną tradycją, ale wymagającą także delikatności i wyczucia. Jak więc przeprowadzić go ze smakiem i stylem? Podpowiadamy!

Zasada kolejności

Na początek powiedzmy sobie o tym… co na początku. Pamiętajcie, że pierwszy toast zawsze należy wznosić szampanem. To zasada, od której nie ma wyjątku. Co więcej, ów pierwszy toast powinien należeć do ojca panny młodej – to moment, w którym wypada powitać młodą parę, nowego zięcia i gości weselnych oraz życzyć udanej zabawy. Z kolei drugi toast wnosi ojciec pana młodego, witając w rodzinie nową synową. Trzeci toast należy już do świeżo zaślubionej pary, a kolejne już do gości. Pamiętajcie jednak, że ilość tych toastów musi być ograniczona – nie należy przerywać dobrej zabawy co kilka minut, by powiedzieć kilka słów do mikrofonu. Toast na koniec zabawy powinien wznieść pan młody, dziękując gościom.

Zasada jakości

Czyli jak wygłosić toast weselny? Po pierwsze pamiętajcie, że w jego trakcie goście powinni stać, a para młoda – siedzieć. Dotyczy to jednak tylko oficjalnego, często pierwszego toastu – przy wszystkich innych stoi już tylko osoba mówiąca. Niewiele osób o tym wie, ale w trakcie wznoszenia toastu nie należy trzymać kieliszka w ręku – chwyć go dopiero po skończeniu przemowy i lekko wznieś ku górze na znak, że wszyscy mogą już wypić.  Toasty weselne najlepiej wznosić pomiędzy posiłkami, nie podczas spożywania dań, szczególnie gorących. Jeśli nie pijecie alkoholu  - nie ma problemu, możecie wznieść toast napojem czy wodą. Zadbajcie o to, by przemowa była zwięzła i krótka.

Zasada pozostałych gości

A jak w trakcie wznoszenia toastu powinni zachować się pozostali? Po pierwsze nigdy nie wychodźcie z sali, gdy ktoś właśnie przemawia! Nie patrzcie w telefon, nie rozmawiajcie z innymi – po prostu słuchajcie. Starajcie się nie odwracać uwagi od przemawiającego. Z kolei na późniejszym etapie zabawy rolą świadka powinno być moderowanie toastów i chętnych do ich wznoszenia – nie powinien on dopuścić, by osoba wznosząca toast była wyraźnie nietrzeźwa. To bardzo nieeleganckie i psuje atmosferę na weselu.