Strogonow, czyli smak prosto z XIX wiecznej Rosji

Danie to składa się ze smażonej z cebulą i pieczarkami pokrojonej w cienkie paski polędwicy, która następnie duszona jest w bulionie z dodatkami.

To jednogarnkowe danie z Rosji popularne jest na całym świecie. Stąd też możemy spotkać je pod kilkoma nazwami. W Polsce przyjęło określać się je po prostu strogonow, jednak w innych krajach w menu możemy trafić na: boeuf Strogonow, beef Strogonoff lub polędwica  la Strogonoff.

Aby jeszcze bardziej skomplikować historię strogonowa, danie to przyrządzane jest na wiele sposobów. W klasycznej rosyjskiej książce kucharskiej z 1871 roku znajduje się przepis na wołowinę  la Strogonow podawaną z musztardą i śmietana. Nie ma tam wzmianki o cebuli i grzybach. W kolejnych przepis pojawia się już cebula i sos pomidorowy, a nawet ziemniaki. W Chinach strogonowa serwowano z ryżem, ale bez kwaśnej śmietany.

A jaki jest rodowód tego dania? Tego dokładnie nie wiemy. Jedno natomiast jest pewne. W tamtym czasie wielu przedstawicie sztuki i kultury francuskiej przybywało do Rosji. Jednym z nich był znany francuski kucharz Antoine Carême, który wymieniany jest w wielu źródłach historycznych, jako prawdopodobny twórca strogonowa.

Strogonowa podawać można z przecierem pomidorowym lub sosem pomidorowym. Niektóre przepisy zalecają włączenie do dania kiszonych ogórków i czerwonej papryki.

SKŁADNIKI:

500 g wołowiny na gulasz

przyprawa do mięs Appetita z linii Ewy Wachowicz

200 g pieczarek

2 papryki czerwone

liść laurowy Appetita

2 cebule

ziele angielskie Appetita

mąka pszenna

olej do smażenia

sól

pieprz czarny mielony Appetita

koncentrat pomidorowy

100 ml czerwonego wina

50 g masła

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Mięso pokroić, usunąć błony i zrosty. W wołowinę wmasować przyprawę do mięs, oprószyć mąką i smażyć na rozgrzanej patelni, na odrobinę oleju, na złoty kolor. Mięso przełożyć do miski, olej zostawić.

Pieczarki, paprykę i cebulę pokroić w paski lub plastry. Na tłuszczu pozostałym po smażeniu mięsa zeszklić cebulę, dodać paprykę i smażyć ok. 3 minuty. Przełożyć do dużego garnka, dodać mięso, a następnie zalać winem. Alkohol odparować, dodać 2 szklanki wody, ziele angielskie oraz liście laurowe. Przykryć i gotować ok. godzinę, aż mięso będzie miękkie. Dodać pieczarki i koncentrat pomidorowy, dusić jeszcze ok. 20 minut. Pod koniec gotowania, na osobnej patelni rozpuścić masło, dodać 2 łyżki mąki i zrobić zasmażkę. Dodać ją do gulaszu, aby zgęstniał. Doprawić solą i pieprzem.