Stolik kawowy rozbudza poczucie piękna

Przestrzeń w salonie jest jak tort, potrzebuje swojej wisienki. Najczęściej rolę tę pełni stolik kawowy. Przyjrzyjmy się więc temu małemu, ale tak praktycznemu i stylowemu przedmiotowi.

Salon jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Znajduje się tam zestaw wypoczynkowy. Oglądamy w nim telewizor oraz czytamy książki. Do salonu zapraszamy gości, bawimy się, odpoczywamy i czasami jemy. Bądźmy wobec siebie szczerzy... kto z nas nie jadł nigdy przed telewizorem? Wszystkie te czynności odbywają się wokół dzisiejszego bohatera – naszej meblowej wisienki.

Aranżacja stolika kawowego wymaga kilku wyjaśnień. Oczywiście możemy go postawić byle jak i byle gdzie, ale zatraci on wtedy swój styl i funkcjonalność. Zanim zdecydujemy się na wybór stolika, poznajmy podstawowe zasady rządzące się ustawianiem stolika kawowego względem elementów zestawu wypoczynkowego. A nie jest to takie oczywiste, jak się z pozoru wydaje! Zwrócimy także uwagę na rodzaje stolików kawowych i ich zalety. Który lepiej pasuje do naszego salonu – owalny czy prostokątny?

Ja i moja przestrzeń

Stolika kawowego nie powinniśmy wybierać ot tak. Oczywiście nikt nam nie zabroni zrobić z naszego salonu toru przeszkód lub awangardowej przestrzeni bez ładu i stylu. Jednak większość z nas, woli, gdy mieszkanie wyglada estetycznie, stylowo i sensownie. O czym więc powinniśmy pamiętać, ustawiając stolik kawowy?

Większość z nich ma wysokość od 40 do 50 centymetrów. Wybieramy taki stolik kawowy, który będzie niższy niż poziom siedziska na fotelu, sofie czy narożniku. Należy również zwrócić uwagę na jego długość. Podstawowa zasada dekoratorska mówi, że stolik kawowy powinien być krótszy od sofy, kanapy lub dłuższej części narożnika. Istnieją na to stylową zasadę nawet liczby! Dobrze dopasowany do zestawu wypoczynkowego stolik kawowy ma co najmniej połowę długości najdłuższej części zestawu, ale nie przekracza 2/3 jego rozmiaru. 

Warto także pamiętać o wygodzie. Stolik kawowy ustawiamy około 45 centymetrów od mebli zestawu wypoczynkowego. Taka odległość pozwala z jednej strony na swobodne wchodzenie i wychodzenie, z drugiej na łatwe odkładanie filiżanek z kawą, gazet i czy książek na blat. Oczywiście podczas imprezy lub przyjęcia, gdzie częściej się przechodzi, można go odsunąć na większą odległość fotele i sofę.

Formy i kształty

Jaki stolik powinniśmy wybrać? Wybór jest ogromny, więc najlepiej wybrać pasujący stylem do salonu. Stoliki kawowe wykonuje się z różnych materiałów – poczynając od drewna, a kończąc na metalu. Dla osób lubiących styl industrialny lub awangardowy popularnym pomysłem są stoliki wykonane z euro palet. Jednak osoby bardziej tradycyjne powinny wybrać te wykonane z jednolitego drewna. Takie stoliki mogą być minimalistyczne albo bogato zdobione. Pięknie wyglądają stoliki z blatem wykonanym z hartowanego szkła.

Kwadratowy, prostokątny, owalny czy okrągły – na jaki się zdecydować? Ten pierwszy świetnie pasuje do tradycyjnej niezbyt długiej sofy, do której dostawione są fotele, Jego plusem jest duży blat, dlatego sprawdza się świetnie na imprezach – możemy zastawić go wieloma przekąskami.

Prostokątny stolik kawowy wpasowuje się perfekcyjnie w długie narożniki. Zapewnia łatwy dostęp wszystkim zebranym osobom. Idealnie wypełnia przestrzeń. Jeśli mamy w salonie dużo sprzętu elektronicznego, pilotów, kontrolerów gier czy gazet, to powinniśmy wybrać stolik z szufladą lub półką pod blatem, gdzie schowamy te przedmioty. A blat pozostanie wolny i czysty.

Okrągłe i owalne stoliki to świetne rozwiązanie dla osób lubiących przestrzeń i swobodę. Łatwiej się wokół nich poruszać. Ich kształt nadaje dynamizm wnętrzu. Do tego nie mają niebezpiecznych rogów – co jest szczególnie ważne, gdy mamy małe dzieci. Podobnie jak w przypadku kwadratowych i prostokątnych stołów, te okrągłe, bardziej pasują do krótszych sof, a owalne do tych dłuższych.

Stolik kawowy nie musi być statyczny. Możemy kupić taki na kółkach, co pozwoli nam na swobodne przemieszczanie go po salonie. Drugim pomysłem jest stolik z wysuwanymi elementami spod blatu. Takie „zagnieżdżone” blaty pozwalają na szybkie dopasowanie go do okazji, a jednocześnie czynią stolik stylowym i nowoczesnym meblem.