Shabby chic w kuchni, czyli piękno pastelowych staroci

Czy można sprawić, by stare meble i akcesoria nie rodziły tylko sentymentów? W jaki sposób nadać im życie, by były pełne ciepła i uroku? Odpowiedź jest jedna – shabby chic!

W latach 80 XX wieku na estetykę Anglików nadal silnie oddziaływał styl wiktoriański. Wzornictwo z tamtego okresu wciąż obecne było w angielskich domach. Jednak przywodziło ono wielu osobom jedynie sentymentalne skojarzenia. Wzbudzało sny o dawnej potędze kraju, nad którym nigdy nie zachodzi słońce. Przypominało także o wyjątkowej atmosferze tamtych czasów. Jednak pewna kobieta postanowiła to zmienić! Młoda dekoratorka Rachell Aswell wpadła na genialny pomysły – czas odmienić te wiekowe pomieszczenia ze starymi meblami w pełne życia, ciepła i przytulności przestrzenie.

Pierwszy raz termin shabby chic pojawił się w magazynie „The World of Interiors Magazine”. Tłumaczony dosłownie oznaczał sfatygowany, wytarty szyk. Nawiązywał więc w jasny sposób do starości mebli, ale dodawał im coś nowego – szyk i elegancję. To już nie była tęsknota za przeszłością, a radość z teraźniejszości. Styl ten szybko zyskał popularność w Anglii. W latach 90. zachwycił swoim urokiem mieszkańców Kalifornii, a następnie rozprzestrzenił się na cały świat.

Wszystkie kolory kuchni

Jak już było wcześniej wspomniane, kuchnia w stylu shabby chic powinna być przede wszystkim ciepła i przytulna. Przebywanie w niej ma sprawiać radość i dawać poczucie piękna. Jednocześnie jest to kuchnia autorska. Silnie na jej wystrój wpływa indywidualizm gospodarza. To on powinien czuć się w niej komfortowo i swobodnie. Na szczęści shabby chic jest tolerancyjny i otwarty na nowości. To styl eklektyczny, który łączy w sobie elementy vintage, prowansalskie, a nawet industrialne.

Najważniejsze są jednak kolory. Kuchnia shabby shic wypełniona jest pastelowymi różami, błękitami, zieleniami, beżami i fioletami. Wszystkie one nie obejdą się jednak bez bieli. To ona jest tłem, na którym buduje się paletę pastelowych barw. Najczęściej wybiera się dwa dominujące kolory, które zajmują większość przestrzeni. Pozostałe barwy realizują się na stylowych dodatkach, tkaninach i naczyniach. W kuchni tej pojawiają się także zielenie żywych roślin doniczkowych i ziół oraz brązy drewnianej podłogi.

Malowane meble!

Wszystkie ciepłe pastelowe kolory lądują nie tylko na dodatkach i obrusach, ale przede wszystkim na meblach. To one, najlepiej drewniane i zdobione, stanowią esencję kuchennego shabby chic. Co ważne, nie muszą być one naprawdę stare – można je celowo postarzać. Jak to zrobić? Trzeba pomalować je kilkukrotnie farbami, tak by poprzednie warstwy lekko prześwitywały przez tę ostatnią. Zabieg ten sprawia, że meble nabierają właściwego sznytu.

A jakie meble sprawdzają się świetnie w takiej kuchni? Bez wątpienia są to kredensy ze zdobionymi drzwiczkami. Zawieszone szafki powinny posiadać zdobienia. Warto pomyśleć o tych z przeszklonymi frontami. Do kuchni w stylu shabby chic pasuje zarówno stół z surowym drewnianym blatem, jak i ten z odmalowaną na pastelowy kolor powierzchnią. 

Kwitnące dodatki!

Kuchnia w stylu shabby chic wypełniona jest kwiatami. To podstawowy motyw, który może znaleźć się praktycznie na wszystkim. Poczynając od tapety na ścianie, poprzez obrus, a kończąc na filiżankach, kubkach i pojemnikach na produkty spożywcze. To wnętrze kwitnie! W kuchni tej znajdziemy dużo drobnych kolorowych dodatków. Nieodłączne są ściereczki oraz koronkowe serwetki – oczywiście wypełnione kwiatami. Aby podkreślić styl shabby chic warto umieścić w kuchni kilka starych przedmiotów, które niedbale odnowione będą sprawiać wrażenie używanych od lat. Taka stara bańka na mleko, stylowy chlebak lub półeczka na przyprawy idealnie wpasują się w ten styl.