Ramen, czyli japoński bulion na bogato

Tę japońską zupę na bazie rosołu, z dodatkiem makaronu i wybranych składników, przyrządza się na kilkadziesiąt sposobów, zależnie od regionu kraju.

Historia potrawy Ramen nierozerwalnie związana jest z losami dwóch wielkich krajów Wchodu – Chin i Japonii. To właśnie z tego pierwszego państwa, najprawdopodobniej na początku XX wieku, danie to trafiło na wyspy japońskie za sprawą agenta celnego, który otworzył restaurację Rai-Rai Ken w chińskiej dzielnicy Jokohamy. Zatrudnieni w niej chińscy kucharze przygotowywali danie znane wówczas jako Shina soba, które szybko zyskało popularność, zwłaszcza wśród robotników, ze względu na swoją pożywność i niską cenę. W latach 40. XX wieku potrawa została zakazana w Japonii ze względu na wojnę toczoną z Chinami. Za sprzedawanie Ramenu można było trafić nawet do więzienia. Historia okazała się przewrotna i w późniejszych latach potrawa ta zaczęła zyskiwać coraz większą popularność, aż stała się narodowym daniem Japonii.

Słowo „ramen” pochodzi od chińskiego słowa oznaczającego rodzaj pszennego makaronu, który jest głównym składnikiem potrawy. Sam rosół przygotowywany jest najczęściej na bazie mięsa wieprzowego lub drobiowego. Do zupy dodawane mogą być ryby, owoce morza, warzywa, jaja i nasiona sezamu. Najczęściej potrawę przyprawia się sosem sojowym.

Ramen może być przygotowywany na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to:

  • Shio – najbardziej podobny do tradycyjnych chińskich zup. To lekki odtłuszczony rosół na bazie drobiowego lub wieprzowego mięsa, zawierający głównie mięso drobiowe, ryby, kapustę pekińską, cebulę lub szczypiorek.
  • Tonkotsu – tłusty, o gęstej konsystencji, przygotowywany na bazie wieprzowych kości. Najczęściej podawany z pastą z nasion sezamu.
  • Shoyu – wyróżnia się ostrzejszym smakiem i barwą z powodu dodawanych przypraw. W skład zupy wchodzą pędy bambusa, wodorosty, szczypiorek i jaja na twardo.

Jak przygotować Ramen z kurczakiem?

SKŁADNIKI

Wywar:

3 marchewki

2 duże cebule

1 por

1 korzeń świeżego imbiru

1 kg kości wieprzowych lub porcji rosołowej

3 plastry glonów nori

sos sojowy

Dodatki:

3 jaja ugotowane na półtwardo

makaron pszenny

kiełki fasoli mung

szczypiorek

2 piersi z kurczaka

szczypta chili mielonego Appetita

przyprawa do kurczaka z linii Grubo Mielone Appetita

olej do smażenia

PRZYGOTOWANIE

Przygotować wywar: kości lub porcję rosołową umieścić na dnie dużego garnka, zalać wodą i zagotować. Usunąć szumowiny, a następnie dodać marchew, cebulę, por i pokrojony w plasterki imbir oraz glony. Gotować na małym ogniu pod przykryciem ok. 2 godzin, doprawić sosem sojowym, przecedzić przez sito, otrzymując klarowny bulion. Pierś z kurczaka oczyścić, pokroić w paski, zamarynować w przyprawie i chili oraz oleju. Usmażyć na złoty kolor. W miskach ułożyć makaron i kurczaka oraz ulubione dodatki, np. jajko, kiełki fasoli mung czy glony nori. Zalać gorącym bulionem, posypać szczypiorkiem.