Ozdoby bożonarodzeniowe

Atmosferę Świąt Bożego Narodzenia tworzą nie tylko zebrani ludzie, choinka i świąteczne dania, ale także dekoracje. Dowiedzmy się, jak łatwo można stworzyć piękne i stylowe świąteczne ozdoby.

Dekorację świąteczną stawia się na stole, półce, przywiesza lub montuje na elementach mieszkania, takich jak drzwi czy półki. W czasie Świat Bożego Narodzenia w domu króluje czerwień, zieleń, brązy i biele. Pojawia się także dużo złotych i srebrnych akcentów, które razem tworzą wyjątkową świąteczną paletę barw. Przyjrzyjmy się, jak łączyć ze sobą elementy naturalne, jak szyszki, gałęzie i kawałki drewna, ze szkłem, bombkami i wstążkami. Przygotowaliśmy dla was opis kilku najbardziej popularnych ozdób świątecznych i parę nietypowych pomysłów.

Bożonarodzeniowe stroiki

Jedno można o nich na pewno powiedzieć – to piękne świąteczne ozdoby. Ciężko sobie wyobrazić bożonarodzeniowy dom bez tej dekoracji. Stroiki pojawiają się zarówno na wigilijnym stole, jak i na półkach czy odkrytych parapetach. Zrobienie ich wymaga niewielkiej wprawy manualnej i zazwyczaj jest niedrogie. Jedyne o czym powinniśmy pamiętać to zebranie odpowiednich materiałów, z których następnie stworzymy stroik.

Najpopularniejsze stroiki składają się z podstawy, którą jest gąbka lub szklane naczynie. Na tej bazie układa się bądź klei do niej gałązki świerkowe, tak, by zostawić przestrzeń na świeczkę. Następnie do gałązek można doczepić małe bombki, szyszki lub inne wybrane dodatki – zależy to oczywiście od upodobań. W środek stroika wkłada się świeczkę. Stylowym pomysłem jest wykorzystanie jako podstawy kawałka drewna. Odpowiednio wycięta drewniana podstawa dodaje naturalności stroikowi.

Wiszące girlandy

Tego typu dekoracje najczęściej wykonuje się z długich iglastych gałązek, które łączy się ze sobą za pomocą drutu do długiego elementu, który zapewni stabilność konstrukcji. Jako podstawy najczęściej używa się plastikowej rurki. To do niej przyczepia się zielone gałązki oraz przywiązuje wstążki lub kolorowe sznureczki, z których będą zwisać bombki. Taka konstrukcja pięknie prezentuje się w oknie. Gdy dodamy do niej jeszcze kokardę ze wstążki i kolorowe światełka, to otrzymamy robiącą wrażenie dekorację. Girlandy o różnych kształtach – podłużne i okrągłe – możemy także przyczepić do drzwi lub zamontować na ścianie.

Szkło wypełnione pięknem

Prawdziwym evergreenem w świecie dekoracji są słoiki lub duże szklane puchary wypełnione specjalnie przygotowanymi kompozycjami. Czy będą to małe bombki poukładane w kolorowe warstwy, czy różnobarwne cukierki albo szyszki z wplecionymi pomiędzy nie światełkami, takie ozdoby wyglądają przepięknie zarówno w świetle dziennym, jak i podczas nastrojowych świątecznych wieczorów.

Jeśli macie więcej czasu i talentu plastycznego oraz potraficie z precyzją tworzyć kompozycje, to świetnym pomysłem dla Was będzie zrobienie w słoiku lub szklanym pucharze swoistej scenki – pięknego świątecznego mikroświata. Z gruboziarnistej soli, ryżu lub mąki tworzy się białą podstawę, na której umieszcza się małe figurki aniołów lub zwierząt. Warto także dodać do kompozycji zielone akcenty i oczywiście domek. Figurki mogą być kupione lub własnego wykonania. A może warto zrobić je z piernika? To też oryginalny i nietypowy pomysł.

Inne inspiracje

Przyjrzyjmy się jeszcze pomysłom, które mimo swojej prostoty, dodają wiele do świątecznego wyglądu. Jeśli używacie szyszek do tworzenia dekoracji, to możecie w bardzo łatwy sposób zmienić ich kolor. Oczywistym sposobem jest popsikanie ich sprejem na wybrany kolor. Można także zamoczyć je w wybielaczu, dzięki czemu nabiorą jasnego koloru.

Szeroką czerwoną wstążkę można nałożyć na drzwi lub drzwiczki meblowe. Wystarczy opleść drzwi z góry na dół i z prawa na lewo, a potem w miejscu przecinania się „szarf” przyczepić wstążkę z zielonym roślinnym akcentem. Ot, i mamy prezent.

Aromatycznym i stylowym dodatkiem do ozdób świątecznych są laski cynamonu. Możemy je wkomponować w stroik, girlandę lub umieścić w stworzonym z kilku świeczek świeczniku. Doskonale będą pasować również do dekoracji przygotowanych w słoiku lub pucharze.

Dekoracje świąteczne tworzą niepowtarzalny i wyjątkowy klimat. Dlatego nie powinniśmy się ograniczać w pomysłowości. Im stworzymy oryginalniejszą ozdobę, tym lepiej dla nas i dla naszych gości, na których zrobi ona zapewne duże wrażenie.