Odłącz zmysły, czyli sposób na relaks

W pandemii, której skutki odczuwamy już od naprawdę długiego czasu, spada nam samopoczucie, jesteśmy zestresowani i nerwowi, a przez długotrwałe odcięcie od świata, ciężko nam się zrelaksować. A co, gdyby istniała możliwość absolutnego wyciszenia ciała i umysłu, którego pozytywne konsekwencje są potwierdzone badaniami? Ta możliwość nazywa się floating.

Floating, czyli z czym to się pływa?

Floating to inaczej mówiąc Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej, oparta na deprawacji sensorycznej. A o co w tym chodzi? O unoszeniu ciała na wodzie w specjalnej kabinie deprywacyjnej. Ta kabina to albo niewielki brodzik albo kapsuła, przypominająca zamykaną od góry wannę. Kapsuła jest wypełniona wodą ze specjalną solą Epsom, czyli siarczanem magnezu. Teraz zaczyna się magia!

Wolne zmysły

Wystarczy, że  położysz się  w zasolonej wodzie, a ona utrzyma Twoje ciało na swojej powierzchni. To właśnie wysokie stężenie roztworu sprawia, że nie zatoniesz. W tym momencie zaczynasz sesję – prawie 90% bodźców zewnętrznych zostaje właśnie odcięte  - znajdujesz się w całkowitej ciemności, nie docierają do Ciebie żadne dźwięki z zewnątrz, ponieważ kapsuła jest dźwiękoszczelna, a na dodatek czujesz, jakbyś łączył się z wodą i tworzył  z nią jedność. Dzieje się tak, dzięki temu, że woda ma temperaturę zbliżoną do temperatury Twojego ciała – nie czujesz więc ciężaru własnego ciała i możesz zacząć się w pełni odprężać.

Pozytywne skutki

Stłumienie wszystkich bodźców zewnętrznych sprzyja całkowitemu wyciszeniu i pełnej relaksacji – ciało przechodzi w stan nieważkości, a Ty czujesz się lekki. Praca obu półkul mózgowych synchronizuje się i włącza się w tryb medytacji. Po pierwsze więc po sesji przestajesz odczuwać stres i jesteś odprężony.  Ale floating ma także inne pozytywne skutki – dzięki zawartemu w soli Epsom magnezowi, Twoje ciało przyswaja ten cenny budulec niemal natychmiast, a jeśli odczuwasz zakwasy lub ból po wysiłku fizycznym, to sesja pomoże Ci pozbyć się toksyn i kwasu mlekowego. Floating gwarantuje także odnowę biologiczną. To co, zainteresowani?