Maj miesiącem Komunii. Stylizacja tortu komunijnego dla dziewczynki i chłopca

Komunia to jedno z pierwszych ważnych wydarzeń w życiu człowieka. Dlatego rodzice dziecka komunijnego pragną, aby ten dzień był wyjątkowy zarówno dla gości, jak i dla pociechy.

Już na kilka miesięcy przed uroczystością wybierana jest sala na przyjęcie i planowane jest menu. Niewątpliwie, momentem kulminacyjnym komunijnego przyjęcia jest podanie tortu. Tort musi nie tylko pysznie smakować, ale i odpowiednio się prezentować. Niektórzy rodzice zamawiają torty klasyczne, inni wyjątkowo eleganckie a jeszcze inni oryginalne. Jednym słowem – ile ludzi, tyle pomysłów. Poniżej przedstawiamy kilka koncepcji dekoracji tortu komunijnego dla dziewczynki, chłopca oraz uniwersalną.

Uroczy tort dla dziewczynki

Dla większości dziewczynek Komunia to – oprócz wartości duchowej – czas, kiedy czują się naprawdę wyjątkowo. Niezależnie czy ubrane są w skromne alby, czy w strojne sukienki, skupiają na sobie uwagę wszystkich gości. Zupełnie jak księżniczki z bajek dla dzieci. Żeby podkreślić ten magiczny moment, warto zdecydować się na tort jak z bajki – czyli piętrowy. Pięter niekoniecznie musi być dużo, a ciasto ważyć kilkanaście kilogramów. Już dwupiętrowy tort o niewielkim przekroju wystarczy do poczęstowania 15-20 osób, a sama jego forma zrobi wrażenie zarówno na dziecku, jak i na gościach. Nie jest tajemnicą, że ulubiony kolor każdej małej dziewczynki to różowy. Delikatny, pastelowy odcień tej barwy warto wykorzystać do przygotowania masy do posmarowania ścian tortu. Dobrym pomysłem będzie także umieszczenie na szczycie kilku marcepanowych różyczek w liliowym i różowym kolorze.

Prosty tort dla chłopca

Jeżeli zapytałabyś chłopca, jak wyobraża sobie swój tort komunijny, zapewne odpowiedziałby, że tort powinien być duży, truskawkowy albo czekoladowy. Prawdopodobnie pominąłby szczegóły dotyczące wyglądu. Wynika to z tego, że chłopcy nie przywiązują takiej wagi do efektów wizualnych, jak dziewczynki. Chłopcu wystarczy, aby tort nie kojarzył się z tortem dla dziewczynki. Zrezygnuj zatem z różowej masy, kwiatowych ozdób czy innych akcentów mogących sugerować, że ciasto przeznaczone jest dla dziewczynki. Chłopcom przypadną do gustu torty proste w formie i kształcie. Jednakże warto, aby tort komunijny różnił się od tego podawanego np. na przyjęciu urodzinowym. Najprostszy sposób na wystylizowanie tortu na komunijny to zrobienie napisu o treści, np.: I Komunia Święta Marcela. Napis można wykonać za pomocą lukru lub czekolady. Kolorem dominującym na chłopięcym torcie może być biały lub różne odcienie niebieskiego.

Ceremonialny tort dla każdego

Najbardziej uniwersalne torty komunijne, to te nawiązujące do charakteru uroczystości i symboliki religijnej. Możesz zatem postawić na tort w kształcie krzyża lub księgi (Biblii). Tort w formie otwartej lub zamkniętej księgi w ostatnich latach jest dość często wybierany. Tort można udekorować symbolami w kształcie krzyża lub kielicha z hostią. Upieczenie takiego tortu w domu wymaga nie lada umiejętności, dlatego – jeżeli nie jesteś pewna swoich zdolności – zdecyduj się zamówić go w dobrej cukierni. Osoby ceniące sobie prostotę lub pozbawione talentu cukierniczego, mogą zdecydować się na klasyczny tort okrągły lub prostokątny. Aby ciasto zyskało charakteru adekwatnego do okazji, warto ozdobić je tzw. topperem z motywem religijnym. Topper to rodzaj przestrzennej dekoracji, którą wbija się na wierzch ciasta. Na rynku dostępne są toppery z napisami i wzorami komunijnymi, a także spersonalizowane. Alternatywą dla toppera mogą być jadalne figurki przedstawiające aniołka, gołębicę czy modlące się dziecko. Trend, który pojawił się po raz pierwszy na przyjęciach komunijnych kilka lat temu, to opłatek z nadrukiem. Opłatek wypiekany jest w takiej samej technologii, jak opłatki wigilijne, ale zazwyczaj jest od niego większy. Na opłatku można zamówić wybrany nadruk (np. zdjęcie dziecka), który zostanie wykonany przy pomocy jadalnych, atestowanych tuszów.