Ladies and gentlemen, zapraszamy do kuchni w angielskim stylu

Jak można scharakteryzować kuchnię w stylu angielskim w paru słowach? Przytulna, ciepła i elegancka. Przyjrzyjmy się temu ponadczasowemu stylowi i poznajmy jego sekrety.

Kuchnia w stylu angielskim łączy funkcjonalność, tak ważną w tym pomieszczeniu, ze stonowaną elegancją. Już sama kolorystyka ścian, podłóg i mebli świadczy o delikatności tego stylu. Beże, écru oraz biele w ciepłej tonacji sprawiają, że kuchnia staje się miejscem przytulnym i ciepłym. Dodatkowo jasne kolory powiększają wizualnie pomieszczenie, co jest wyjątkowo ważne, gdy mamy do zagospodarowania małą przestrzeń. W kuchni w stylu angielskim wykorzystuje się także ciemne akcenty. Najpopularniejszym pomysłem jest ułożenie podłogi z desek lub paneli z ciemnego drewna. Czasami pojawiają się także ciemne blaty kuchenne oraz drobne dekoracje, które nadają wyjątkowości pomieszczeniu.  

Charakter kuchni a meble

Po wejściu do kuchni zwracamy zawsze uwagę na meble. To one zazwyczaj zajmują większość przestrzeni i najpełniej charakteryzują styl pomieszczenia. W przypadku kuchni angielskiej meble pomalowane są na jasne i ciepłe barwy. Co jednak jest ważne, powinny być one wykonane z solidnego i naturalnego drewna.

Meble w kuchni angielskiej tworzą jedną, spójną całość. Można powiedzieć, że w tym stylu to nie przestrzenie się liczą, ale bogate zdobienia szafek, półek i szuflad. Fronty kuchenne mają zazwyczaj przeszklone witryny i eleganckie okucia. Na meblach pojawiają się mosiężne gałki. Wchodząc do takie kuchni zwraca uwagę, nie tylko duża liczba drzwiczek i szuflad, ale także masywny i drewniany stół. Powinien on zajmować centralne miejsce w pomieszczeniu.

Ważnym elementem kuchni są blaty. W przypadku angielskiego stylu są one wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno lub kamień. Dobrym pomysłem jest stworzenie kontrastu między blatem a meblami. Taki wykonany z ciemnego połyskliwego kamienia lub drewna świetnie pasują do tego stylu.

Dodatki dodają uroku

Kuchnia w stylu angielskim zawdzięcza swoją przytulność również dodatkom. Delikatne firanki i zasłony idealnie dopełniają wnętrze. Nie można zapomnieć także o kwiatach. To jeden z elementów koniecznych w angielskiej kuchni. Bez względu, czy są to rośliny doniczkowe, czy zioła, które będziemy hodować na parapecie lub blacie na własny użytek. Naturalne akcenty zielone w kuchni, to sprawdzony sposób na zrobienie wrażenia na odwiedzających nas gościach.

Warto wspomnieć także o oświetleniu. Nic tak nie pasuje do angielskiej kuchni, jak duży żyrandol powieszony nad stołem lub wyspom. Wyobraźcie sobie bogato zdobione kryształowe cudo. Oczywiście jeśli nie posiadamy w kuchni wystarczająco dużo miejsca, klasyczna lampa sprawdzi się również doskonale.

Kuchnia w stylu angielskim polecana jest osobom, które cienią sobie elegancję połączoną z domowym ciepłem i spokojnym nastrojem. To zdecydowanie kuchnia dla osób pogodnych!