Kuchnia w kawalerce - praktyczna i pomysłowa

Kawalerka, wyjątkowo mała przestrzeń do życia, wymaga szczególnej pracy i uwagi, by mogła stać się funkcjonalna. W kuchni jest to o tyle ważne, że bardzo łatwo o bałagan podczas gotowania, a gdy dodatkowo musimy zmieścić się na niewielkim metrażu, chaos i frustracja – gwarantowane! Jak więc zorganizować praktyczną kuchnię w kawalerce?

 

 

Barek śniadaniowy

Kawalerka wiąże się z koniecznością posiadania aneksu kuchennego – to najbardziej praktyczny model projektowania tak małych mieszkań. Najlepsi projektanci wiedzą jednak, że w tym specyficznym typie mieszkania warto zadbać o coś, co będzie oddzielać strefę kuchni od strefy wypoczynkowej – może to być mała ścianka, parawan albo coś naprawdę praktycznego – czyli barek śniadaniowy. W kawalerce liczy się rozsądne zagospodarowanie miejsca, toteż zazwyczaj postawienie stołu i krzeseł jest po prostu niemożliwe. Barek spełnia funkcję stołu, wygląda nowocześnie, a do tego symbolicznie dzieli mieszkanie na kuchnię i salon.

Lustrzane odbicie

Lustra to zawsze świetny trik na optyczne powiększenie przestrzeni! W małych pomieszczeniach zwierciadła są świetnym rozwiązaniem, bo odbijają drugą część pokoju, a nasze oko ma wrażenie, że metraż jest większy! Warto takie lustro umieścić na przykład między blatem a szafkami kuchennymi. Inny pomysł to zainwestowanie w szklane dodatki, które ładnie wypełnią przestrzeń – żyrandol, pojemniczki, wazoniki – ważne, by były to rzeczy praktyczne, których faktycznie zamierzamy używać – w innym przypadku zabierzemy sobie miejsce, które moglibyśmy inaczej wykorzystać.

 

 

 

It’s a match!

W kawalerce, łączącej w sobie dwa różne światy, bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie obu przestrzeni. Dlatego pamiętajmy, aby kuchnię i część wypoczynkową urządzić w pasującym do siebie stylu – nawet, a może przede wszystkim, detale mają tu znaczenie! Te same kolory i materiały wykończenia, korespondujące ze sobą barwy dodatków, ściana czy kafelki w odcieniach z tej samej palety. Jeśli decydujemy się na drewno jako motyw przewodni w kuchni, nie przełamujemy tego wyboru industrialnym wystrojem salonu. Pozytywnie na tak małą przestrzeń działają jasne, stonowane kolory  i takie właśnie będą sprawiać wrażenie obszerniejszej przestrzeni – czernie czy granaty przytłoczą nas i zdecydowanie pomniejszą wizualnie naszą kuchnię.