Kuchnia czy aneks kuchenny?

To odwieczny spór, który chyba nigdy nie zostanie jednoznacznie rozwiązany! Aneks kuchenny czy kuchnia? Co sprawdza się lepiej? Obecnie aneksy kuchenne stają się coraz bardziej popularne - poznajcie nasze za i przeciw!

Aneks kuchenny nadaje się świetnie do małych mieszkań, bo dodatkowa ściana nie zabiera miejsca, a do tego pozwala na bardziej elastyczne urządzenie przestrzeni – część kuchenna i salonowa tworzą całość, dlatego możemy je łączyć z pomocą mebli i dodatków, w pewien sposób zacierając granice między jednym a drugim pomieszczeniem. Inna sprawa – optyczne wrażenie, które daje aneks kuchenny sprawia, że nasze wnętrze wydaje się większe I bardziej przestronne. Aneks kuchenny sprzyja też bardziej nowoczesnym, modernistycznym wnętrzom i może rewelacyjnie wybrzmieć w zespole z salonem. Możemy oddzielić od siebie te dwie strefy z pomocą wyspy, baru albo stołu, ale także pewnym kolorystycznym odcięciem, np. zmieniając barwę ścian lub dywanów w miejscu przejścia.  Aneks ma tez zupełnie inne, praktyczne zalety – jeśli mamy dzieci, możemy na nie zerkać podczas przygotowywania posiłków, a gdy zapraszamy gości na przyjęcie, jesteśmy w stanie im towarzyszyć przez całe spotkanie, bo nie znikamy w kuchni za ścianą.

 

 

Konsekwencja stylu, która wymaga poświęceń

Niestety ten funkcjonalny pomysł ma także swoje wady – wszystko, co robimy w części kuchennej będzie widoczne z poziomu naszej salonowej kanapy – niepozmywane naczynia, rozgardiasz na blacie kuchennym, porozrzucane półprodukty po obiedzie. Kiedy chcemy naprawdę wypocząć przy książce czy filmie, bałagan kilka metrów od nas może nas skutecznie rozpraszać! Dodatkowym problemem mogą być zapachy, które będziemy zmuszeni odczuwać w salonie, podczas gotowania w kuchni  - niestety nawet najlepszy okap kuchenny może nie usunąć obiadowych aromatów w stu procentach. Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, są prawdopodobnie pojawiające się silne zabrudzenia na ścianie, które będą wynikiem np. pryskającego tłuszczu – a jeśli chcemy zachować określony styl całej przestrzeni, najczęściej wybierzemy podatną na zabrudzenia farbę czy tapetę, a nie kafelki tylko w części kuchennej. Konsekwencja stylu będzie wymagała więc od nas poświęceń.

No więc aneks czy kuchnia? Trudno wskazać, który wybór będzie tym słusznym – najlepiej w tej kwestii kierować się osobistymi upodobaniami, wielkością mieszkania i umiłowaniem do konkretnego stylu.