Kuchenne inspiracje na 2020 rok

Co warto zmienić w kuchni w nowym roku? Jakie są obecnie modne trendy dotyczące jej wystroju? I jaki jest kolor 2020 roku?

Życie w szybkim i dynamicznym świecie daje dużo możliwości, ale wiąże się także z wyzwaniami. Jednym z nich jest odpowiednie gospodarowanie czasem. To właśnie on stał się czymś bardzo cennym. Dlatego warto starać się wykonywać wiele czynności w jednym momencie. I tak gotowanie może być świetną formą spędzania czasu z najbliższymi, których widzimy coraz mniej ze względu na liczne obowiązki. Potrzebujemy do tego jednak funkcjonalnej i stylowej kuchni, by wspólne spędzanie w niej czasu, sprawiało przyjemność i było kulinarną zabawą. Do tego najlepiej nadawałaby się kuchnia połączona z salonem. Niestety wiele osób nie ma takiej możliwości, choćby ci mieszkający w blokach. Przyjrzyjmy się więc materiałom, kolorom i ciekawym rozwiązaniom, które będą popularne w 2020 roku i sprawią, że przebywanie w kuchni będzie sprawiać radość

Wyspa, która łączy

Idea łączenia różnych elementów w jeden pełniący wiele funkcji, żywo wkracza do kuchni. Świetnym tego przykładem jest wielofunkcyjna wyspa, którą najlepiej zorganizować w jej osi. Po jednej stronie montujemy zlew oraz blat do krojenia – jeśli nasza wyspa jest odpowiednio dużo, to może znaleźć się w niej także kuchenka. Po drugiej stronie ustawiamy wysokie krzesła. Ta część pełni funkcję stołu. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której zbieramy się wokół takiej wyspy, wspólnie gotujemy, rozmawiamy i jemy.

Mało i estetycznie

Dekoratorzy wnętrz podkreślają, że kuchnia 2020 roku będzie skromna, co do ilości ozdób, ale bogata, jeśli chodzi o jakoś materiałów. Nie znajdziemy w niej plastikowych, prostych dekoracji. Większość garnków, pojemniczków i przyrządów kuchennych schowana będzie w szafkach, które stworzą jednolite ciągi na ścianach. Powinniśmy także zrezygnować z dużej ilości półek – trzymanie przedmiotów w otwartej przestrzeni przestanie być modne.

Materiały

Dobrej jakości materiały będą podstawą kuchni w 2020 roku. Pojawią się w niej solidne jasne marmurowe blaty lub ich tańszy odpowiedniki wykonane z ciemniejszego granitu. W kuchni nie zabraknie także akcentów ze szlachetnego drewna, choćby z orzecha włoskiego. Bardzo interesująco wyglądają nawiązania do stylu industrialnego. Elementy metalowe zagoszczą ponownie w kuchni. I nie mówimy tutaj tylko o wykończeniach, ale także o metalowych obiciach frontów półek. A jakie metale będą na topie? Przede wszystkim stal, brąz i miedź. Nie możemy zapomnieć także o szkle, które jest uniwersalnym materiałem, sprawdzającym się w każdym stylu.

Kolory

 Co roku Instytut Pantone wybiera kolor roku. W 2020 roku będzie to „classic blue”. Niebieskie barwy wracają na salony. A może warto użyć go także w kuchni? Pomalowanie jednej ze ścian na ten kolor na pewno odświeży to pomieszczenie. Projektanci nie są zgodni co do kolorów, które powinny dominować w tegorocznej kuchni. Jedni wskazują na ciepłe, spokojne barwy, drudzy zachęcają do szalonych eksperymentów z kolorowymi płytkami umieszczonymi nad blatami przy ścianach. Pamiętajmy jednak, że w minimalistycznej kuchni z nutką industrialną królują przede wszystkim brązy, szarości i czernie.