Jak wykorzystać papierowe serwetki?

Oj, one akurat lubią być wykorzystywane. Trudno sobie wyobrazić posiłek bez serwetki, w którą możemy wytrzeć usta. W eleganckiej restauracji będzie to serweta z tkaniny, w codziennym użyciu raczej papierowa, z praktycznych względów. Ale ozdobne serwetki nie służą wyłącznie do wycierania ust. Można z nich wyczarować na stole prawdziwe cuda.

Dawniej papierowe serwetki służyły głównie utrzymaniu estetyki podczas posiłku  - używano ich do wycierania ust tudzież palców. Były cienkie, wiotkie, najczęściej białe lub jednokolorowe. Od jakiegoś czasu polski rynek jest dosłownie zasypywany papierowymi serwetkami z tysiącami ozdobnych motywów. Kwiaty, wzory geometryczne, kropki, paski, kratki, zabawne napisy i grafiki, zdjęcia, fragmenty znanych obrazów… Nie sposób wymienić wszystkiego, co można na nich znaleźć. Bogactwo motywów zdumiewa, imponuje i zachwyca. Jedyny kłopot dla klienta może polegać na… niemożności dokonania wyboru i relatywnie wysokich cenach. Jednak niektóre z serwetek to prawdziwe cacka, wytłaczane, posrebrzane albo pozłacane, niemal dzieła sztuki – tej ceny warte. Zobaczmy do czego oprócz wycierania ust może posłużyć nam ozdobna, papierowa serwetka.

Na sztućce

Kwadratową serwetkę (a są też okrągłe, trójkątne i prostokątne) składamy ukośnie, tak by powstał trójkąt równoramienny. Możemy ją złożyć też wzdłuż, by powstał prostokąt. Tak złożoną serwetkę kładziemy z boku nakrycia, a na niej układamy sztućce. Unikamy w ten sposób kładzenia ich bezpośrednio na obrusie, a po użyciu sztućców goście obetrą serwetką usta. Jest też inny sposób na wykorzystanie serwetki jako podkładki pod sztućce. Zwijamy serwetkę w rulonik lub pierścionek i sztućce umieszczamy wewnątrz niego. Ten zabieg wymaga już jednak nieco zręczności od gospodyni.

Mała imitacja

Ozdobne serwetki z papieru mogą też „imitować” serwetki materiałowe – choć nie jest to szczyt elegancji – wtedy układamy je pod nakryciem, tak by nieco wystawały po bokach. Plusem tego rozwiązania jest jego praktyczność: zaraz po użyciu wyrzucamy serwetki do kosza i po kłopocie. Serwety uszyte z tkaniny trzeba za każdym razem prać, krochmalić i prasować. Kolejna korzyść jest taka, że – przy bogactwie wzorów na rynku – za każdym razem nasz stół może wyglądać inaczej, a my nie musimy wydawać fortuny. Poza tym, możemy za pomocą wzoru na serwetkach podkreślić okoliczność spotkania, np. urodziny, pierwszą komunię czy chrzest.

Świeczniki, i nie tylko

Papierową serwetką owijamy dolną część wysokiej, wąskiej świecy i wkładamy do świecznika. Wokół świecy powstaje w ten sposób ozdobny wachlarzyk, który poza dekoracyjną pełni też funkcję praktyczną – może w nim gromadzić się wosk ściekający po bokach świeczki. Jeden lub kilka w ten sposób udekorowanych świeczników zapewnią doskonały efekt. Kolorowymi serwetkami możemy także osłaniać niewielkie doniczki z kwiatami lub ziołami. Można na przykład zwykłą plastikową doniczkę z bazylią owinąć serwetką z motywem prowansalskich ziół, przewiązać rafią – i ozdobny gadżet kuchenny gotowy!

Fantazyjne wachlarze

Serwetki układane przy nakryciach możemy na rozmaite sposoby składać, choć wymaga to pewnych umiejętności. Zręczne dłonie potrafią wyczarować z papieru prawdziwe cudeńka (takie małe origami). Mogą to być „plisowane” wachlarze, łabędzie, kwiaty… Czego dusza zapragnie. Można też ustawiać na talerzach mini wieżyczki z serwetek (to już nie jest takie trudne). Warto dodać, że dekoracyjne serwetki z papieru są szczególnie ulubione przez artystów zajmujących się techniką decoupage.