Jak podawać dania, by oczy chciały je zjeść?

Estetyka podania to druga najważniejsza rzecz przy przygotowywaniu posiłków – ale za to pierwsza, na jaką nasz gość zwróci uwagę. Warto pamiętać o tej zasadzie, bo smak i styl, jeśli są dobrze skomponowane, stworzą prawdziwą jedzeniową perfekcję.

Jak skomponować idealne danie?

Najważniejsza zasada sztuki platingu brzmi: mniej znaczy więcej! Przypomnijcie sobie tylko te duże, gładkie talerze, na których skomponowane są niewielkie, ale soczyste i barwne kawałki makaronu, mięsa, sałaty czy dodatków. Potężne ilości jedzenia utrudniają uzyskanie efektu wow – na pewno są sycące, ale już nie tak apetyczne. Co więcej, spróbujmy pochylić się nad naszym daniem – niech inspiracją do platingu będzie historia czy tradycja tego, co mamy na talerzu. Dla staropolskich dań świetną oprawa będzie drewno, stara ceramika, solidne sztućce, z kolei dla potraw tradycyjnie włoskich pięknym dopełnieniem okażą się świeże zioła i kleksy z oliwy czy sosu balsamicznego. Wówczas nasze zdobienie wygląda pięknie i ma sens! Trzecia sprawa to sposób ułożenia na talerzu  - to asymetria i brak parzystości będą najlepiej oddziaływać na mózg jedzącego, rozbudzać jego ciekawość i wzmacniać chęć zjedzenia tego, co widzi.

Dla ozdoby

Każda potrawa słynie ze swojego specyficznego smaku i historii, ale każda wypięknieje przy odpowiednich dodatkach. Warto pokusić się o dorzucenie kilku soczystych jadalnych kwiatów, których na rynku spożywczym jest już coraz więcej. Dodadzą uroku nawet najprostszemu daniu! Z kolei poczucie świeżości doskonale wzmogą świeże zioła – poszatkowane liście bazylii, aromatyczna mięta, nieco koperku czy pietruszki – bez nich dania nie uważamy za gotowe do podania!

Sztuka to podstawa

A właściwie podstawa może być sztuką – mowa tu oczywiście o talerzach, miskach, rondlach – czymkolwiek, na czym chcecie podać posiłek gościom. Dobrze dopasowane będą stanowić niezwykłą bazę dla smaku i wyglądu dania. Najważniejsze przy wybieraniu zastawy są naturalnie okoliczności posiłku, a także rodzaj potrawy – i choć panuje tu wszelka rozmaitość, warto opanować kilka zasad, które będą nam przyświecały przy doborze talerzy. Po pierwsze i najważniejsze – miejmy w swoich zasobach raczej te proste, jednolite talerze, bo na nich łatwiej ułożyć ciekawą kompozycję. Te kolorowe i wzorzyste zostawmy dla szczególnych potraw, które trzeba podkręcić finezyjnym tłem.