Dekoracje z kwiatów, czyli kolorowy i pachnący stół

Kwiaty, nieodłączny element wiosennego i letniego krajobrazu, świetnie sprawdzają się jako dekoracje naszych domowych stołów. Co możemy z nich zrobić, by w pełni wykorzystać ich piękno?

Pierwszym wyborem, jaki musimy podjąć przy tworzeniu kwietnych dekoracji, jest pochodzenie kwiatów. Jeśli mamy własny ogród, to sprawa wydaje się prosta. Gorzej, jeśli musimy udać się do kwiaciarni. Warto wtedy zwrócić uwagę na trwałość i wygląd kupowanych przez nas okazów. Starajmy się wybierać gatunki kwiatów, które będą w stanie przetrwać w naszej dekoracji dłużej niż kilka dni. Wybieramy więc najświeższe sztuki, których liście i płatki są jędrne i pełne. Zdecydowanie unikamy kwiatów z lekko zwiędłymi płatkami. Z drugiej strony nie kupujemy kwiatów w pełnym rozkwicie, gdyż szybko przekwitną i opadną. Szczególnie jest to ważne przy zakupie róż i goździków.

Zwracając uwagę na wygląd, kierujmy się kształtem kwiatów. Im kwiat będzie bardziej rozłożysty i puchaty, tym łatwiej będzie nam stworzyć z niego piękną kompozycję. Do takich roślin zaliczamy róże, lilie, piwonie i goździki. Jak już mamy zestaw kwiatów i liści w domu, to możemy zabrać się za tworzenie dekoracji. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych pomysłów.

Klasyczne bukiety

Kwiaty leżą na blacie, a my zastanawiamy się co z nich zrobić. Najprostszą, a jednocześnie najbardziej klasyczną dekoracją jest bukiet umieszczony w wazonie. Komponując go, musimy jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, jeśli tniemy kwiaty z ogrodu, to robimy to zawsze ukośnie ostrym nożem. Dlaczego w ten sposób? Ukośne nacięcie sprawia, że powierzchnia, którą roślina będzie mogła absorbować wodę, stanie się większa, a co za tym idzie, nasza dekoracja przetrwa dłużej o kilka dni. Następnie usuwamy z łodygi dolne liście, by uniknąć ich gnicia w wodzie.

Do wazonu warto wlać ostudzoną przygotowaną wodę. Pamiętajmy, by wymieniać ją codziennie, a w upalne dni wrzucać do wazonu kilka kostek lodu. Niektórzy zalecają dodać szczyptę cukru lub soli do wody. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest dodanie specjalnego preparatu dostępnego w kwiaciarni zawierającego substancje odżywiające roślinę.

Piękne girlandy

Ta specyficzna i piękna forma tworzenia ozdób z kwiatów jest jedną z najtrudniejszych sztuk w dekoracji stołu. Ale za włożony trud, otrzymujemy niepowtarzalną i stylową kompozycję. Girlandy ułożone na stole, tworzą zielone formy, które świetnie akcentują miejsca szczególne, na przykład przeznaczone dla gości honorowych albo dla wyjątkowych dań. Należy jednak pamiętać, że świeże kwiaty mogą zaplamić obrus. Dlatego dobrym pomysłem jest splecenie girland na podkładzie, który stworzymy z ozdobnej wstążki.  

Pomysłowe stroiki

Trzecim stylowym pomysłem na dekoracje z kwiatów i liści są stroiki. Przy konstruowaniu tych ozdób kierujemy się zasadą mówiącą, że zasadnicza część stroika nie może być wyższa niż 25 centymetrów. Dlaczego? Staramy się skomponować dekorację tak, by nie ograniczała ruchu rąk i nie utrudniała rozmowy gościom siedzącym po przeciwnych stronach stołu. Pamiętajmy, by przestrzeń na wysokości wzroku była wolna od przeszkód. Oczywiście możemy zbudować okazały stroik, którego wysokość będzie przekraczać 45 centymetrów. Taka dekoracja jest bardzo efektowna i świetnie wygląda na długich stołach. Do takiej konstrukcji świetnie nadają się świeczniki i kieliszki o długich nogach.

Na bazę do zbudowania stroika możemy wykorzystać gąbkę umieszczoną w naczyniu, do której wtyka się kwiaty i liście. Oczywiście staramy się tak dobrać i dociąć gąbkę, by stroik wyglądał efektownie i stylowo z każdej strony.

Pomysłów na wykorzystanie kwiatów w dekoracjach jest wiele, ale to, co z nich zrobimy, zależy tylko od naszej inwencji i dostępnych materiałów. Nie ograniczajmy się więc, lecz zdajmy na odkryte inspiracje i naszą fantazję. Kwiecistych pomysłów!