Chiles en nogada, czyli Meksyk na języku

To danie to duma Meksyku. Nie tylko doskonale smakuje, ale również kolorystycznie odwzorowuje meksykańską flagę. A do tego tworzą je składniki, które często dostępne są tylko na południu Ameryki Północnej. Prawdziwy Meksyk!

Chiles en nogada to danie na wskroś meksykańskie. Jest esencją kulinarną Meksyku. Opowieść o nim zacznijmy od legendy o jego powstaniu. Aby to zrobić, musimy wrócić do  roku 1821, do miejscowości  Puebli. To wtedy i tam stworzono Chiles en nogada jako dar, podziękowanie dla generała Agustina de Iturbide, który złożył swój podpis na traktacie fundującym niepodległość państwa meksykańskiego. To wyjaśnia, dlaczego Chiles en nogada stworzone jest ze składników, które są kolorystycznym odbiciem flagi Meksyku. Kolor zielony symbolizuje niepodległość. Biel reprezentuje tutaj wiarę katolicką. Czerwień z kolei, to pojednanie i zjednoczenie ludności hiszpańskiej i meksykańskiej. Przez długi okres potrawa ta była uznawana prawie za świętą, a ludność Meksyku spożywała ją tylko podczas świąt narodowych. 

Jak przygotować Chiles en nogada?

SKŁADNIKI

4 duże, zielone papryki

200 g mielonego mięsa wieprzowego (np. z łopatki)

1 ząbek czosnku

1 cebula

½ pęczka natki pietruszki

150 g pomidorów pelati (z puszki)

50 g orzechów pinii

50 g migdałów

1 jabłko

garść rodzynek

olej do smażenia

50 ml soku z cytryny

skórka z pomarańczy

sól do smaku

granat do podania

Sos orzechowy:

100 ml mleka

50 g orzechów włoskich Siesta

100 g parmezanu

szczypta cynamonu mielonego Domowe Sekrety

PRZYGOTOWANIE

Papryki zawinąć w folię aluminiową i piec ok. 30 minut w temp. 230 st. C, aż będą miękkie. Rozciąć je tak, aby wyjąć nasiona. Przygotować nadzienie: mięso mielone przesmażyć z posiekaną cebulą i czosnkiem. Dodać pomidory pelati oraz pietruszkę (zostawić odrobinę do dekoracji), dusić aż płyn odparuje. Dodać pozostałe składniki,  wymieszać i smażyć jeszcze ok. 10 minut. Przygotować sos: wszystkie składniki zmiksować na gładką masę, a następnie schłodzić w lodówce. Papryki faszerować gorącym mięsem, polać zimnym sosem, udekorować granatem i posiekaną pietruszką.