Białe dynie na pięknym stole

Jesień to dynie. A jak dynie, to kolor pomarańczowy. Niekoniecznie! Zasady uległy zmianie i dziś najmodniejszym dyniowym kolorem jest biel! Od dziś mówimy na okrągło o białych dyniach.

Tradycyjne pomarańczowe dynie pochodzą z Ameryki Środkowej i Meksyku. Te białe mają o wiele krótszy rodowód. Narodziły się w latach 80. i 90. w Ameryce Północnej. Ich odmiany różnią się wielkością, fakturą skórki oraz kolorem miąższu. Dynie dzielimy na dekoracyjne i jadalne. Oczywiście te pierwsze nie są trujące, teoretycznie można by je jeść, ale ze względu na swój rozmiar – są niewielkich rozmiarów – zawierają bardzo mało jadalnego miąższu. Za to oba rodzaje dyń świetnie sprawdzają się jako dekoracje wnętrz, a w szczególności stołu. Warto wspomnieć, że białe dynie świetnie dopełniają wystrój pomieszczeń przygotowanych na wesela. 

Niestety w Polsce nie są one jeszcze popularne i trudno je kupić. Na szczęście istnieje rozwiązanie dla osób posiadających ogródek. Nasiona odmian białych dyni można kupić w Internecie. Białe dynie, podobnie jak te pomarańczowe, sadzi się w gruncie w drugiej połowie maja, kiedy mija zagrożenie przymrozkami. Po około 90 dniach dynie są gotowe do zbioru. Pamiętajmy jednak, że niektóre odmiany rozrastają się i zajmują dużą powierzchnię, więc warto przygotować dla nich odpowiednio dużo miejsca w ogrodzie.  

Obrazowe nazwy

Jak już wspomnieliśmy, białe dynie zostały wyhodowane w USA. Stąd ich angielskie nazwy bywają często zabawne i nawiązują do białych skojarzeń. Poznajcie najbardziej znane odmiany białych dyń:

  1. Baby Boo – to jedna z najmniejszych odmian o białej skórce i żółtym miąższu. Owoce ważą mniej niż pół kilograma. Każda roślina produkuje do 10 małych dyń. Przy hodowli tej odmiany warto pamiętać, że pozostawienie owoców zbyt długo na roślinie powoduje ich żółknięcie.
  2. Cotton Candy – czyli Wata Cukrowa, to dynia o okrągłym kształcie o owocach o średnicy do 25 cm i wadze do 6 kg. Aby dynie nie zżółkły, należy je przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
  3. Lumina – charakterystyczna lśniąca skóra nadaje tym dyniom wyjątkowego powabu. Przeciętny rozmiar owoców, do 25 cm i wadze do 7,5 kg, sprawia, że idealnie nadają się do dekoracji stołów.
  4. Full Moon – sama nazwa już wiele mówi o tej dyni – Pełnia Księżyca. Jest to jedna z największych odmian o wadze do 45 kg i średnicy do 75 cm.

Inne popularne odmiany mają także chwytliwe nazwy: Casper, który przestraszy nas swoją bielą na Halloween, Valenciano o kremowo-białej skórce czy Silver Moon, czyli Srebrny Księżyc.

Stylowa dekoracja

Białe dynie to wprost idealna dekoracja. Nie dość, że dzięki różnorodności kształtów i wielkości można zrobić z nich całą gamę ozdób, to jeszcze istotny jest ich kolor – biel jest zawsze estetyczna. Dodatkowo białe dynie łatwo pomalować. Jeśli chcemy stworzyć na nich stylowe napisy, to świetnie będą wyglądać srebrne lub złote dopiski. Również kolorowe wzory wyglądają olśniewająco na białej dyni.

Małe białe dynie można ułożyć w koszyczku na stole niczym bombki. Odmiany o dużych owocach można połączyć z gałązkami, szyszkami i innymi jesiennymi dekoracjami. Warto więc postawić na niespodziewaną dyniową biel i zaskoczyć znajomych nowym trendem.