Andrzejki za progiem!

Andrzejki, zwane także ostatkami, mają swoją długą tradycję w polskiej historii, bo pierwszy raz wspomina się o nich już w 1557 roku. Andrzejki to wieczór wróżb. Dziś, gdy nie wierzymy już w gusła, traktujemy ten dzień z przymrużeniem oka, ale nadal jest to okazja do świetnej zabawy.

Rodowód wieczoru wróżb

Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada. To, według kalendarza liturgicznego, ostatni czas na szalone zabawy, przed postem. W XVI wieku, renesansowy poeta Marcin Bielski użył słowa „Andrzejki” w sztuce pod tytułem „Komedyjka Justyna i Konstancyjej” i tam właśnie opisał kilka andrzejkowych wróżb. Już wcześniej jednak w Polsce panował zwyczaj wróżenia – tyle że wówczas przeważnie był od pielęgnowany przez niezamężne dziewczyny. To one, najpierw w pojedynkę, a później w grupach koleżankach, zbierały się by wywróżyć sobie romantyczną przyszłość.

Lanie wosku…

Lanie wosku przez klucz to symobliczna zabawa andrzejkowa – stała się właściwie wymownym obrazkiem, który zawsze kojarzymy akurat z tym dniem. Jak to właściwie robić?  Wosk wrzucamy do blaszanego naczynia i podgrzewamy tak długo, aż się rozpuści. Następnie każdy z gości ma za zadanie przelać ów wosk do miski z zimną wodą – standardowo przelewamy właśnie przez dziurkę od klucza. Kształt zastygniętego wosku, jaki utworzy się nam w miseczce, jest naszą wróżbą. Najlepiej trzymać go po światłem tak, by rzucał cień na ścianę – wtedy otrzymujemy jeszcze więcej zabawy w interpretację!

… i inne wróżby

Ale lanie wosku to nie wszystko! Jeśli chcecie rozkręcić niezapomnianą imprezę andrzejkową, możecie skorzystać z naszych podpowiedzi. A gdyby tak powróżyć  z butów? Do tej zabawy wystarczy lina i buty wszystkich uczestników – na podłodze połóżcie linę, przeciągając ją przez cały pokój lub mieszkanie, a następnie układajcie na niej naprzemiennie buty każdego z was. Ten but, który jako pierwszy przekroczy próg pokoju, należy do przyszłej panny młodej. Możecie też pobawić się upieczonymi ciasteczkami – jeśli wszystkie panie upieką ciastka i poczęstują nimi dowolnego mężczyznę, za mąż wyjdzie ta, której ciastko zostanie przez niego zjedzone. A jeśli chcecie powróżyć sobie w innym temacie, niż miłość, pomyślcie dowolne życzenie, a następnie zapalcie dwie zapałki i skierujcie je do siebie – jeśli płomienie będą próbowały się połączyć, życzenie spełni się w ciągu roku.