Adobo, czyli filipińska potrawa z kurczakiem, po której odlecisz

Każdy kolejny kęs tej potrawy sprawia, że coraz bardziej palące staje się pytanie: jak to możliwe, że coś tak dobrego, jest tak łatwe do zrobienia?

Kurczak wykonany zgodnie z regułami adobo, to danie, które jest częstym gościem na filipińskich stołach. Ale samo pojęcie adobo to jednocześnie nazwa potrawy, czyli kurczaka adobo, jak i pewna forma przygotowywania potraw. Jest to sposób gotowania, który wcześniej był charakterystyczny głównie dla obszarów filipińskich wysp, jednak po podbiciu tego rejonu przez Imperium Hiszpańskie pod koniec XVI wieku, ten sposób przygotowania dań docierał już wszędzie tam, gdzie docierały hiszpańskie piechota i flota.

Więc na czym polega gotowanie adobo? Filipińczycy przygotowują swoje dania w normalny sposób, czyli poprzez smażenie, gotowanie na parze i zwyczajne gotowanie, ale aby potrawy zachowały swoją świeżość na dłużej, opracowali metodę polegającą na gotowaniu i smażeniu ich w occie i soli. Z duża dozą prawdopodobieństwa można więc założyć, że to, co najpierw było traktowane tylko jako środek do zakonserwowania dań, zmieniło się w sposób na kreowanie ich smaku. I choć to mięso kurczaka najczęściej jest wykorzystywane w sposobie gotowania adobo, to zgodnie z jego regułami można także przyrządzić wieprzowinę, rybę lub owoce morza.

Jak przygotować Adobo

SKŁADNIKI

1 kg podudzia z kurczaka

1 cebula

1 ząbek czosnku

30 ml octu z białego wina

30 ml wody

sok z 1 limonki

liść laurowy Appetita

miód, sól do smaku

pieprz czarny mielony Appetita do smaku

2 łyżki ciemnego sosu sojowego

1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej Appetita

olej do smażenia

PRZYGOTOWANIE

Podudzia umyć, osuszyć. Na patelni rozgrzać olej i podsmażyć kurczaka na złoty kolor ze wszystkich stron. Cebulę posiekać, dodać do mięsa. Wlać ocet, sos sojowy i wodę, zagotować. Dodać miód, liść laurowy i słodką paprykę. Dusić przez ok. 30 minut, pod koniec dodać sok z limonki do smaku.